Piętrowe budynki wraz z charakterystyczną wieżyczką znajdujące się przy ul. Wojska Polskiego 24 róg z ul. Rwańską do niedawna pełniły funkcję Aresztu Śledczego.
Pokrótce z historii tego miejsca… W roku 1674 do Piotrkowa przybył zakon oo. pijarów. Od 1689 r. zaczęli oni zabudowywać nieruchomość ograniczoną dzisiejszymi ulicami: Rycerską, Wojska Polskiego i Rwańską. Początkowo powstał kościół , którego wznoszenie ukończono w roku 1718. Obok niego powstał klasztor i kolegium. Po pożarze, jaki miał miejsce w 1786 r., pijarzy przenieśli się do klasztoru po oo. jezuitach . Swój kościół natomiast sprzedali parafii ewangelickiej. Zakon oo. pijarów został skasowany w roku 1864. W pozostałych budynkach pozakonnych, w 1793 r. ówczesna administracja pruska umieściła więzienie, które funkcjonowało bez mała do roku 2003, kiedy to oddano do użytku nowy Areszt Śledczy przy ul. Wroniej 76/90. Obecnie w zrewitalizowanych obiektach po dawnym areszcie funkcjonuje kompleks handlowo-usługowy Galeria Stary Areszt.
Warto wiedzieć:
Areszt Śledczy często był wykorzystywany jako plan filmowy. Pierwszy raz kamera filmowa dostała się za mury aresztu w roku 1912. Wówczas więzienny spacerniak sfilmował Marian Fuchs przy okazji procesu zakonnika Damazego Macocha, obwinianego o zabójstwo swego brata oraz kradzież kosztowności z obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Swoje produkcje kręcili tu również m.in.: Stanisław Różewicz – „Echo”, Agnieszka Holland – „Ukryci”, Krzysztof Krauze – „Nowy Jork czwarta rano”, Władysław Pasikowski – „Psy”, Marek Piwowski – „Uprowadzenie Agaty”.