Piękna, drewniana willa z ażurową snycerką i ozdobną werandą przy ul. Zdrojowej 2b, to dom wybudowany przez Karola Adama, jednego ze spadkobierców Karola Samuela Müllera, budowniczego pierwszego w Ciechocinku hotelu .
W „wykazie hotelów i domów prywatnych, koleją numerów policyjnych ułożonym” opublikowanym w przewodniku po Ciechocinku z 1891 r. autorstwa Jana Łąpińskiego r. czytamy: „Dom Karola Adam. Dwa domy obok siebie położone, jedne z najładniejszych w Ciechocinku. W domach tych urządzono 8 lokali po 4 pokoje z kuchniami, bardzo przyzwoicie umeblowanych lecz bez pościeli. Cena lokalu na cały sezon od 120 Rs do 150 Rs. Oprócz tego są jeszcze 4 lokale po dwa pokoje z kuchnią. Cena za sezon od 50 do 60Rs.”.
Na początku XX w. w jednym z wymienionych lokali znajdował się gabinet lekarski, zapamiętany może bardziej, niż inne (ulokowane w podobnych willach) ponieważ w 1909 r., w trakcie badania pacjenta, zmarł w nim nagle lekarz, Henryk Lubowski (pierwszy prezes powstałego 2 lata wcześniej Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka). Dzisiaj w odrestaurowanej z pietyzmem willi mieszczą się m.in. Biuro Promocji Miasta i Informacja Turystyczna. Warto ten adres zapamiętać, ponieważ to właśnie tutaj można się zapisać na zwiedzanie z przewodnikiem (bezpłatne) Dworku Prezydenta .
Warto wiedzieć: Córką Karola Adama była niesłusznie zapomniana aktorka Janina Munclingrowa. Janina Adamówna (1887 – 1970) urodziła się w Ciechocinku, po ukończeniu prywatnej pensji we Włocławku i Klasy Dramatycznej przy warszawskim Teatrze Muzycznym, występowała na deskach teatrów w Płocku, Poznaniu, Łodzi i Warszawie oraz – gościnnie – w Ciechocinku. Krytycy teatralni określali ją jako „pomysłową odtwórczynię jaskrawych postaci charakterystycznych”.
Informacja: Na cmentarzu ewangelickim w Słońsku (dziś dzielnica Ciechocinka, ul. Słońsk Górny) zachował się do dziś grobowiec rodziny Müllerów i Adamów