Ksiądz Stefan Wyszyński w okresie niemieckiej okupacji przebywał w pałacu Zamoyskich w Kozłówce od 1.08.1940 do 1.09.1941. Schronił się tu przed aresztowaniem przez gestapo jak wielu innych uczonych, artystów czy właścicieli ziemskich, którym schronienia udzielili Aleksander i Jadwiga Zamoyscy. Podczas tego okresu pełnił miedzy innymi posługę duszpasterską w Kozłówce i okolicy.
W pomieszczeniu zajmowanym przez Stefana Wyszyńskiego otwarta została ekspozycja muzealna odtwarzająca wystrój pokoju, w którym przebywał. Wystrój pokoju odtworzono na podstawie wspomnień Moniki i Krzysztofa Znamierowskich. Ekspozycję otwarto 21.06.2016 r.
Pokój z kaplicą pałacową połączony jest łącznikiem. W łączniku tym 9.06.2000 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia popiersia księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, który wykonała Anna Wątróbska-Wdowiarska. W łączniku umieszczono również tablicę upamiętniającą pobyt Stefana Wyszyńskiego w Kozłówce. Odsłonięcia pomnika dokonali ksiądz arcybiskup Metropolita Lubelski Józef Życiński i Jadwiga Jolanta hr. Zamoyska, córka ostatnich właścicieli Kozłówki.