Jasny, długi budynek stojący za plecami głazu upamiętniającego bohaterów walk o polskość i wolność Ziemi Babimojskiej przy Placu Powstańcow Wielkopolskich, właściwie nie rzuca się w oczy. Od otaczających go domów różni się jedynie arkadowymi oknami na pierwszym piętrze. Takie otwory okienne są charakterystyczne dla jednego z nurtów dziewiętnastowiecznego historyzmu (inaczej Rundbogenstil albo styl ostrołukowy), a budynek to nic innego jak dawna synagoga.
Pierwszy żydowski dom modlitwy, zapewne drewniany, istniał w Babimoście już ok. 1700 r. Kolejny wybudowano w ostatnim roku XVIII w., a pod koniec wieku XIX przebudowano. Dwukondygnacyjna, prostokątna, zwieńczona dachem dwuspadowym synagoga funkcjonowała w mieście do 1927 r., kiedy to została odsprzedana gminie ewangelickiej z zastrzeżeniem, ze nie może służyć do celów innych niż sakralne. Protestantom nie wolno też było zbyć budynku dalej. Może to właśnie dzięki tym zapisom udało się jej przetrwać Noc Kryształową (9/10.11.1938).
W powojennej rzeczywistości funkcja sakralna budynku uległa naturalnemu zanikowi. Przez długi czas działały w nim instytucje kulturalne (w tym kino), co jeszcze w latach 60. XX w. wymusiło kolejną przebudowę. W 2004 r. Gminny Ośrodek Kultury przeniósł się do nowej siedziby po byłym klubie garnizonowym.