Gajewo to wieś o ciekawym układzie przestrzennym. Podzielona jest na dwie części o różniącym się sposobie zabudowy – jedna, to typowa ulicówka, druga ma charakter rozproszony. Pomiędzy nimi, można rzec, że pośrodku stoi na niewielkim wzniesieniu skromny, bezwieżowy kościół. Wiadomo, że istniał tu już przed 1775 r. jako samodzielna świątynia, bez przynależności do jakiejkolwiek parafii (ecclesia vagans ). Od 1801 r. wymieniano go już jako filialny, należący do parafii ewangelickiej w Dolsku .
Budowla postawiona w konstrukcji szkieletowej i nakryta dwuspadowym dachem . Kiedyś była tu też stojąca wolno, drewniana dzwonnica z dwoma dzwonami. Dziś, przed kamiennym murkiem odgradzającym kościół od drogi stoi drewniany, przykryty takim samym daszkiem krzyż. Sama świątynia, zniszczona w czasie działań wojennych i opuszczona po II wojnie, odbudowana i otynkowana została dopiero w latach 70. XX w. (poświęcenie 12.X.1973 r.). Obecnie jest kościołem filialnym parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Ściechowie. Nosi wezwanie św. Jana Bosco.
W bezpośrednim sąsiedztwie, na tym samym wzniesieniu zachował się budynek dawnej szkoły (obecnie sala spotkań i dziedzictwa kulturowego). Za prezbiterium znajduje się wejście na teren dużego, zarośniętego cmentarza ewangelickiego. W gąszczu zieleni widać sporą ilość tumb i nieco mniej steli. Obok kościoła pamiątkowy obelisk poświęcony kombatantom z lat 1939-45. Naprzeciw świątyni ulokowano przystanek PKS o nazwie Gajewo-Dołek (druga część miejscowości, to Gajewo-Górka)
Warto wiedzieć: W 1999r. w pobliżu Gajewa odkryto przypadkowo (podczas prac leśnych) bardzo duże cmentarzysko popielnicowe kultury łużyckiej datowane na V w. p.n.e.