Dzisiejsza wieś gminna została założona w 1707 r. jako osada dla pracowników zatrudnionych w wybudowanej w pobliżu Tarnowa hucie szkła. Jej ówczesna nazwa - Tornowsche Hütte, Tornowsche Glasshütte - wyraźnie wskazywała czym zajmowali się mieszkańcy. Rocznie produkowano tutaj ponad 300 skrzyń szkła okiennego. Po zniszczeniach urządzeń dokonanych przez rosyjskie wojska w czasie wojny siedmioletniej (1756-63), huta zaczęła podupadać. Dawna osada przyfabryczna stopniowo zamieniała się w wieś rolniczą. Od pierwszej połowy XIX w. aż do 1945 r. znana już była jako Ludwigsruh (od imienia ostatniego właściciela huty).
Dzisiejszy Lubiszyn to miejscowość przyjazna mieszkańcom, zadbana i oferująca turystom wiele ciekawostek. W centrum można zobaczyć neogotycki kościół o nietypowym dla tych terenów kształcie. Kiedyś niedaleko niego stał pomnik pierwszowojenny (ocalałe fragmenty można oglądać w lapidarium na miejscowym cmentarzu). Obecnie na skwerze im. Bronisława Wielgosa stoi pamiątkowy głaz poświęcony kombatantom II wojny światowej.
Przy ul. Polnej funkcjonuje od 2013 r. zarejestrowane w ogólnopolskim wykazie Muzeum II Wojny Światowej. Przy drodze wyjazdowej w kierunku Ściechowa znajduje się ośrodek rekreacyjno-sportowy ze strzelnicą, oferujący również jazdę konną. Prężnie działa także zakład produkujący herbaty owocowe i ziołowe (Malwa).
Gmina Lubiszyn i sama wieś współcześnie słynie jako kraina miodu, głównie rzepakowego. To tutaj organizowane jest cyklicznie Lubuskie Święto Miodobrania, a lubiszyński miód rzepakowy został w 2017 r. wpisany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na listę produktów tradycyjnych. Przed budynkiem UG stoi wypleciona z wikliny maskotka i jednocześnie znak rozpoznawczy całej Gminy Lubiszyn – Pszczoła Lubiszka, a miejscowe hasło reklamowe mówi samo za siebie: NIECH ZAWSZE PŁYNIE MIÓD W NASZEJ GMINIE!.
Warto wiedzieć: 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Został ustanowiony przez ONZ w grudniu 2017 r. i po raz pierwszy celebrowany w maju 2018 r.