Park powstał na terenie dawnego parku pałacowego w Białym Prądniku, na tyłach dzisiejszego Dworku Białoprądnickiego . Rozciąga się pomiędzy rzeką Białuchą a ulicami Górnickiego, Białoprądnicką i Papierniczą.
Początki parku sięgają XVI w. kiedy to w miejscu dzisiejszego dworku, biskup krakowski i jednocześnie wielki kanclerz koronny Samuel Maciejowski wybudował imponujący pałac w renesansowym stylu. W wyniku historycznych zawirowań pałac został całkowicie zniszczony. Ostatecznie park wraz z wybudowanym na miejscu pałacu dworkiem został przejęty przez państwo w latach 50-tych XX w. Obecna nazwa parku nawiązuje do pobytu Tadeusza Kościuszki w pałacowym parku podczas insurekcji.
Oprócz tradycyjnych alejek i ławek park oferuje również drewniane leżaki, hamaki, plac zabaw dla dzieci i plenerową siłownię. Dodatkowej atrakcji dodaje przepływająca przez park rzeka Białucha z przerzuconą nad nią drewnianą kładką oraz sąsiedztwo znajdujących się w zabudowaniach dworskich restauracji i centrum kultury.