Diabelskie Pustacie to utworzony 26 listopada 2008 roku rezerwat florystyczny chroniący głównie wielkie połacie wrzosów na terenie popoligonowym w okolicach Bornego Sulinowa . Obejmuje powierzchnię 932,53 ha wydzieloną ze znacznie większego obszaru Wrzosowisk Kłomińskich (1.516,78 ha), których nazwa nawiązuje do nieistniejącej miejscowości Kłomino.
W najwyższym punkcie terenu (ok.175 m n.p.m.) urządzono punkt widokowy z drewnianą wieżą widokową, miejscami do parkowania, tablicami informacyjnymi oraz ławo-stołami do krótkiego wypoczynku. Wokół sporo tras rowerowych i pieszych, z których warto skorzystać nie tylko w czasie kwitnienia wrzosów. Najłatwiej dotrzeć tam od strony Nadarzyc. Dojazd drogą pożarową nr 8 jest dobrze oznakowany.
Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris) jest w naszym kraju rośliną pospolitą, jednak w niewielu miejscach występuje w aż takiej obfitości. Aby zagwarantować sobie możliwość oglądania wrzosowych dywanów sięgających jak daleko okiem sięgnąć, trzeba wybrać się do rezerwatu na przełomie sierpnia i września.
Warto wiedzieć: Największe tereny „wrzosonośne” znajdują się zazwyczaj na poligonach i to zarówno tych ciągle użytkowanych jak i byłych. Na terenach popoligonowych trzeba jednak dbać, by nie zarastały młodymi brzózkami i świetnie się przy tym sprawdzają owce wrzosówki. Fioletowa krzewinka po prostu najlepiej się rozkrzewia, kiedy jest szarpana, gryziona, gnieciona czy tratowana czołgowymi gąsienicami.
Informacja: Na niemieckich mapach okolic Bornego Sulinowa (wówczas wieś Linde) z 1800 znajdował się obszar opisywany jako Teufels Heide (Diabelskie/Czarcie Pustkowia). Stąd wywiedziono nazwę rezerwatu – Diabelskie Pustacie.