Skoki - dom nr 18, dawny magistrat
Dom pod numerem 18 jest szczególnie ważny dla historii Skoków, gdyż tu na przełomie XIX i XX wieku siedzibę miał magistrat i policja. Budynek w tamtych czasach wyróżniał się ciekawą boniowaną elewacją z licznymi gzymsami, obramowaniami okien i gzymsami nadokiennymi oraz obustronnie podkreślonym pilastrami wejściem i balkonem. Dodatkowym elementem zdobiącym wejście do magistratu były dwa drzewa oraz imponujących rozmiarów pnącze, prawdopodobnie bluszcz pospolity.
Z biegiem lat, a już zwłaszcza podczas przygotowań do jubileuszu 600-lecia lokacji miasta (1967) elementy wystroju architektonicznego zostały zmienione: zatynkowano rowki a schody wejściowe zakończono ceglanymi słupkami. Elewacja budynku dawnego magistratu, który na swoją siedzibę obrała w tym czasie Miejska Rada Narodowa a później też Komitet Miejski PZPR został wzbogacona o płaskorzeźby przedstawiające godło z piastowskim orłem, herb miasta oraz daty lokacji i jubileuszu miasta wykonane przez studenta ASP Ryszarda Rolkę. Ponadto umieszczono tu tablicę pamiątkową z inskrypcją „W hołdzie poległym w walkach o wolność o wolność ojczyzny i pomordowanym w więzieniach i obozach koncentracyjnych mieszkańcom Miasta i Gromady Skoki w 600-lecie miasta – społeczeństwo.”
W latach 90. znajdował się tu m.in. klub seniora oraz izba regionalna, gdzie w ekspozycji stałej prezentowane były pamiątki z dawnych Skoków. Była tu też sala prób zespołu śpiewaczego „Skoczki 93”. Podczas renowacji wymieniono okna na plastikowe i odmalowano budynek. Po prawej stronie od wejścia w roku 2007 z inicjatywy Krzysztofa Jachny umieszczona została tablica upamiętniająca Jana Smektałę – powstańca wielkopolskiego, a potem zasłużonego burmistrza Skoków, który zarządzał miastem przez cały okres międzywojenny. Nie tylko pracował w tym budynku, ale przez wiele lat mieszkał na jego piętrze. Aktualnie w mieści się tu sala ślubów oraz siedziba skockiego Koła PZERiI.
Tekst: Iwona Migasiewicz- Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej
Zdjęcia: Maciej Migasiewicz