Plac znajduje się w sąsiedztwie pl. Powstańców Wlkp., czyli tzw „Dużego Rynku”, na jego przedłużeniu. Potocznie bywa nazywany „Małym Rynkiem”.
Pierwotnie był on centrum tzw. Nowego Miasta, założonego w Skokach w roku 1632 przez ówczesnego właściciela, Andrzeja Reja, dla innowierców uciekających przed prześladowaniami. Zwolennicy Jana Husa, Marcina Lutra i Jana Kalwina w Skokach znaleźli schronienie. Dzięki licznym przywilejom i gwarancji wolności sumienia, miasto stało się jednym z większych ośrodków ruchu braci czeskich i luteranizmu w Wielkopolsce. Obecna zabudowa pochodzi z XIX i XX wieku. Na domu nr 4, dawnej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej, znajduje się tablica pamiątkowa, poświęcona tej zasłużonej dla miasta organizacji. Dziś Straż ma siedzibę przy ulicy Parkowej, a budynek mieści salon fryzjerski.
Ochotnicza Straż Pożarna w Skokach powstała jako stała organizacja w roku 1911 z inicjatywy polskich i niemieckich obywateli miasta. Sprzęt, zakupiony z darowizn mieszkańców, obejmował: konny beczkowóz, sikawkę, bosaki, drabinę hakową i wiadra. Już przed I wojną światową strażacy posiadali orkiestrę dętą. Reaktywowali ją po okresie okupacji (1947). Po krótkim czasie zawiesiła ona działanie z braku środków. Od 2015 r. ponownie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta.
Narożnikowy dom był w przeszłości częścią hotelu „Royal”. Znając historię tego miejsca, właścicielka otwartej kilka lat temu „Lodziarni Royal” zachowała dawną nazwę. Oprócz proponowanych pyszności można tu obejrzeć wiszące na ścianach archiwalne zdjęcia.
Tekst: Iwona Migasiewicz – Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej
Zdjęcia: Maciej Migasiewicz