Skoki - kościół i cmentarz braci czeskich i ewangelików reformowanych. W miejscu, zwanym „Psią Górką”, od 2. połowy XVII w., do lat 60. XIX w., znajdował się kościół i cmentarz Jednoty braci czeskich. W latach późniejszych Jednota koegzystowała w Skokach z uchodźcami wyznania kalwińskiego. Jeszcze w latach 50. XX w. stały tutaj dwa nagrobki. Jeden z nich, w formie obelisku, należał do Heleny Bogumiły z Mielęckich Karczewskiej (zm. 1787), a drugi - krzyż stojący na kuli oplecionej przez węża - ustawiono na grobowcu rodziny Złotnickich (ok. 1831). Te cenne dla skoczan zabytki znajdują się obecnie w lapidarium przy parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie koło Konina.
W 2017 r. na terenie cmentarza przeprowadzono badania archeologiczne finansowane ze środków Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. W ich wyniku odsłonięto drewniane pozostałości kościoła, fragment grobowca Złotnickich oraz kamienną podstawę obelisku z końca XVIII stulecia. Na miejscu dawnego cmentarza czeskobraterskiego i ewangelików reformowanych w 2020 roku ustawiono tablicę z informacjami o dziejach tej gminy wyznaniowej i jej związków ze Skokami.
Tekst i zdjęcia z kolekcji Iwony Migasiewicz, Marcina Krzepkowskiego -Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej