Na wielu skockich budynkach wiszą tarcze strzeleckie, tablice i tabliczki. Dlaczego?
Tarcze strzeleckie
Bardzo prężne, mające bogatą historię i tradycję Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Skokach upamiętnia w ten sposób swoich królów kurkowych. Wyłania się ich w czasie dwóch dorocznych turniejów królewskich: zielonoświątkowego ( tarcza niebieska) i żniwnego( tarcza żółta). Ponadto na niektórych domach zawieszono również tarcze historyczne ( niebieskie) poświęcone królom kurkowym z okresu międzywojennego. Każda z tych tarcz zawiera imię i nazwisko króla kurkowego, nazwę i rok zwycięskiego turnieju.
Tablice z życiorysami
Na kilku domach można zauważyć również tablice z życiorysami ważnych dla społeczności miasta postaci, żyjących w dwudziestoleciu międzywojennym. Zawieszono je na budynkach, w których mieszkali lub pracowali. Upamiętnienie tych osób to inicjatywa Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Skokach.
Tabliczki „powstańcze”
Z okazji 100-lecia wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919 członkowie skockiego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w porozumieniu z aktualnymi właścicielami budynków oznakowali specjalnymi tabliczkami te, w których mieszkali powstańcy wielkopolscy. Tabliczkami i proporczykami oznaczone są również mogiły powstańców na cmentarzu parafialnym.
Tekst: Iwona Migasiewicz-Towarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej
Zdjęcia: Maciej Migasiewicz