Borowiec jest niewielką wsią położoną na terenie historycznej Warmii, to taki mały zielony zakątek nieskalany przez przemysł. Do roku 1945 miejsce to nosiło niemiecką nazwę Borwalde. Z pewnością przyciągającymi oko widokami tej okolicy jest stara zabudowa, domy z czerwonej cegły, a często niestety i malownicze ruiny po dawnych mieszkańcach.
Znajdziemy też przykłady architektury sakralnej w formie kapliczek, nieodłącznego elementu charakteryzującego krajobraz kulturowy historycznej Warmii. W Borowcu są dwie, dziewiętnastowieczne umiejscowione w centrum wsi i na posesji prywatnej. Pierwsza z nich stojąca na terenie dawnego siedliska jeszcze kilka lat temu stanowiła ruinę, była pozbawiona górnej partii budowli i dachu. Obecnie odbudowana i otynkowana, w typie obiektu o jednorodnej i zwartej bryle z dwiema niszami w elewacji frontowej.
Druga kapliczka pochodzi z drugiej połowy XIX wieku i obecnie jest umiejscowiona na terenie prywatnym, posiada znacznie odmienny kształt niż poprzednia. Wystawiono ją w stylu neogotyckim, jest wtórnie otynkowana i posiada skromne detale w szczycie. Kapliczki nie są wpisane do rejestru zabytków, jednak ich wygląd świadczy o dobrej opiece mieszkańców.