Frączki to tradycyjna warmińska wieś założona w XIV wieku, z kościołem parafialnym wybudowanym w wieku XIX i zachowanym jeszcze dawnym układem przestrzennym. A jeśli Warmia i tradycja to nie może zabraknąć przydrożnych kapliczek, w tej wsi są cztery usytuowane wzdłuż przebiegającej przez miejscowość drogi prowadzącej z Olsztyna do Jezioran.
Najstarsza znajdująca się na początku miejscowości pochodzi z 1819 r., o czym świadczy zachowana chorągiewka wiatrowa na dwuspadowym daszku. Budowla tynkowana o zwartej bryle, z niewielkimi wnękami w elewacji frontowej i trójkątnym szczytem z wydatnym gzymsem podokapowym. Kapliczka ogrodzona niskim drewnianym płotem, za nią rośnie lipa.
Następną odnajdziemy w pobliżu rozwidlenia drogi wiejskiej i drogi prowadzącej do Radost kapliczka pochodząca z przełomu XIX i XX wieku, wzniesiona w stylistyce neogotyckiej. Bryła kapliczki z ostrołukową wnęką i narożnymi sterczynami została w całości otynkowana i pomalowana farbą olejną, a szczycie metalowe krzyże i chorągiewka z prawdopodobną datą jej fundacji – "1912".
Trzeci obiekt znajduje się w pobliżu schodów prowadzących do zbudowanego na wzniesieniu kościoła parafialnego, wyposażona w gipsową figurę Matki Bożej i inskrypcje „AVE MARYJA”. Została zrealizowana w oparciu o przyjęty w okolicy wzór kapliczki neogotyckiej o wielkiej, ostrołukowej wnęce z metalową okiennicą.
Ostatnia taka budowla się na końcu wsi, przy ostatnim domostwie. Wzniesiona w formie słupowej bryły, zapewne w pierwszej połowie XIX wieku. Elewacja pierwotnie tynkowana, a obecnie ceglana, pomalowana farbą olejną. W fasadzie dwie wnęki z faliście wygiętym gzymsem pomiędzy nimi, w dolnej oszklonej Pieta o cechach wytworów ludowych.
Wszystkie kapliczki zachowane są w bardzo dobrym stanie, w roku 1993 wpisane zostały do rejestru zabytków.