Popularny „Bankowiec” to przykład najlepszego gdyńskiego modernizmu. Budynek należał pierwotnie do Banku Gospodarstwa Krajowego. Zaprojektowany został w 1935 r. przez architekta Stanisława Ziołowskiego z Warszawy. Realizacja budowy przebiegała w trzech etapach w latach 1936-38. Budynek zajmuje całą pierzeję 3-go Maja pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami 10-tego Lutego i Stefana Batorego. Składa się z trzech części, a każdy etap jego budowy kończony był oddaniem do użytku kolejnego członu budynku.
Budynek wzniesiono na narożnej działce przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Gdyni. Posiada dwie bramy wjazdowe na podwórze oraz wjazd do podziemnego garażu od strony ul. Batorego. Był to w owym czasie pierwszy garaż podziemny w historii Polski. Przy numerze 27, od podwórza dostawiono dwukondygnacyjną stróżówkę. Wejścia do sześciu klatek schodowych umieszczone zostały od podwórza. Każda z nich została wyposażona w dźwig osobowy. Przyziemia budynku od ulicy zajmują sklepy i kawiarnie wyposażone w charakterystyczne półokrągłe przeszklenia. Bryła budynku została zaprojektowana o zróżnicowanej wysokości, od pięciu do dziewięciu kondygnacji. Zaakcentowane zostały naroża budynku poprzez schodkowe cofnięcia dwóch najwyższych kondygnacji oraz zaokrąglenie rzutu budynku w postaci wieży od strony skrzyżowania 10 Lutego i 3 Maja. Na podwórzu został wzniesiony żelbetowy świetlik dla garażu podziemnego wzorowany na altanę ogrodową na planie koła.
Budynek jest w całości podpiwniczony. Został również zaopatrzony w schron. Przy bramach i przejazdach wykonane zostały posadzki betonowe, a przy wejściu głównym posadzka terakotowa. Klatki schodowe wyposażone zostały w posadzki z młotkowanego lastriko, w mieszkaniach zastosowano podłogi drewniane parkietowe dębowe, kuchnie i łazienki wyposażono w posadzki terakotowe. Zachowały się do dnia dzisiejszego marmurowe okładziny ścian klatek schodowych, drewniane lamperie w mieszkaniach oraz stolarka okienna i drzwiowa. W budynku mieszkańcy założyli małe muzeum, a w parterze działa Cafe Cyganeria - kawiarnia artystyczna urządzona w stylu Art-Déco.