W latach 50. XX w. w trosce o wypoczynek oraz potrzeby kulturalne obywateli PRL-u ówczesny wojewoda katowicki gen. Jerzy Ziętek na 600 ha poprzemysłowych nieużytków między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami rozpoczął tworzenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. Z czasem park stał się oazą zieleni - wśród rzadkich gatunków drzew i krzewów osiedliły się słowiki, dzięcioły, bażanty, kuropatwy, a nawet zające. Rozliczne atrakcje przyciągają nie tylko mieszkańców Górnego Śląska, ale też całego kraju. Charakterystyczna stylizowana rzeźba żyrafy zaprasza do ogrodu zoologicznego położonego wśród zieleni. Jego atrakcją, obok zwierząt ze wszystkich kontynentów, jest Skalna Kotlina Dinozaurów. Jest tu 18 naturalnej wielkości postaci tych prehistorycznych gadów, wykonanych z betonu wzmocnionego prętami i drucianą siatką. Skalną Kotlinę warto podziwiać z góry, z krzesełek uruchomionej w 1967 r. kolejki linowej.
Dla dzieci przygotowano przede wszystkim największe w kraju wesołe miasteczko. Miłośnicy folkloru także znajdą w chorzowskim parku coś dla siebie: Górnośląski Park Etnograficzny zaprasza do obejrzenia ponad 50 obiektów architektury ludowej z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Są tu m.in. XVIII- i XIX-wieczne zagrody chłopskie z chlewami, stodołami i owczarniami, karczma, garbarnia, kuźnia, wiatrak, młyn, kościół oraz przydrożne kaplice, spichlerze dworskie, a nawet areszt sołecki. Skansen organizuje także różne imprezy, m.in. Odpust św. Józefa, Dzień Miodu, Dzień Chleba i Dzień Rzemiosła, w trakcie których prezentowane są ludowe zwyczaje, sztuka i muzyka, ludowe rękodzieło oraz ginące wiejskie rzemiosło: bednarstwo, powroźnictwo czy tkactwo.
W chorzowskim parku znajduje się również najstarsze i największe polskie planetarium. Jego widownia mieści 400 osób. Z parkiem gigantem sąsiaduje słynny Stadion Śląski. Z roku na rok przybywa nowych atrakcji - ostatnio powstał sankodrom i trampolina EuroBungy. Warto również zażyć kąpieli w jednym z basenów kąpieliska Fala, w którym specjalne urządzenia wytwarzają sztuczne fale. W parku można spacerować, jeździć na rowerze, rikszą, konno, kolejką linową i wąskotorową. Miłośnicy kwiatów nacieszą swe oczy w rosarium, gdzie rośnie kilkaset odmian róż. Dla mieszczuchów to wymarzone miejsce na odpoczynek. Górnośląski Park Etnograficzny ul. Parkowa 1, tel. 32 241 07 18