Cieplice to jeden z najstarszych polskich kurortów. Pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych, potwierdzająca lecznicze wykorzystywanie miejscowych cieplic pochodzi z 1281 r. Z głębi ziemi biją tu wody o temperaturze osiągającej w niektórych źródłach nawet 86°C!
Do dawnego Warmbrunn przyjeżdżali królowie, książęta i arystokraci z całej Europy. Kurort cieszył się ogromną popularnością wśród Polaków. W 1687 r. gościła tu królowa Marysieńka Sobieska, przybywając zapewne z nadzieją wyleczenia przymiotu odziedziczonego po pierwszym mężu, wojewodzie Janie Zamoyskim.
Atrakcji uzdrowiskowych Cieplic Śląskich-Zdroju należy szukać w rozległym Parku Zdrojowym. Nieopodal niego, w południowej części kurortu, znajduje się Park Norweski z Pawilonem Norweskim z 1909 r. To typowo skandynawski dom z bali świerkowych. Jest architektoniczną kalką stojącej nad brzegami fiordu w okolicy Oslo restauracji o nazwie Frognerseteren. Szczyty pawilonu zdobią prawdziwie wikińskie, rzeźbione w drewnie głowy smoków. Dawniej mieściła się tu restauracja. Od 1967 r. obiekt stał się siedzibą Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze. Przeniesiono tu to, co po II wojnie światowej pozostało w Cieplicach po wspaniałych zbiorach hrabiów Schaffgotschów.
Gromadzona przez nich od XVIII w. kolekcja przyrodniczych osobliwości, a zwłaszcza zbiór ptaków należały do najcenniejszych w Europie. Już w 1834 r. kolekcję udostępniono zwiedzającym, lokując ją w pomieszczeniach starego domu kuracyjnego, zwanego Długim Domem (obecnie siedziba dyrekcji kurortu). Dziś w Pawilonie Norweskim znajduje się ok. 7 tys. eksponatów. Są tu spreparowane ptaki, ich jaja i gniazda a także motyle i muszle. Jest też kolekcja sudeckich minerałów. Muzeum jest czynne od maja do września w godz. 9.00-18.00 (w niedziele do 17.00). Poza sezonem w godz. 9.00-16.00. Nieczynne w poniedziałki.