Arboretum w Bolestraszycach istnieje od 1975 r. Założono je w miejscu dawnej dworskiej posiadłości. W latach 1846-1855 mieszkał tu, gospodarował i tworzył malarz Piotr Michałowski.
W ogrodzie o powierzchni 21 ha rośnie m.in. 1000 cisów, 160 magnolii, ponad 100 dereni jadalnych, metasekwoi chińskich i cypryśników błotnych. Spośród ok. 2 tys. drzew owocowych 600 jabłoni to w dużej części dawne odmiany. Oprócz znanych antonówek czy boikenów rodzą się tu też jabłka o tak zabawnych nazwach, jak kuzynki czerwone i żółte ryszardy. Latwo wyobrazić sobie, jak wygląda to miejsce w porze kwitnienia drzew!
W ogrodzie zgromadzono także ok. 70 gatunków roślin znajdujących się w polskiej czerwonej księdze roślin zagrożonych wyginięciem. Dodatkową atrakcję arboretum stanowi położony w jego granicach fort XIII b Bolestraszyce, element fortyfikacji dawnej twierdzy Przemyśl. Jego zwiedzanie jest możliwe po uzyskaniu zgody zarządu ogrodu. Od kilku lat arboretum, przy współpracy z Tarnobrzeskim Domem Kultury, organizuje Międzynarodowe Plenery Artystyczne (wyplatanie rzeźb wiklinowych) i sympozja poświęcone wikliniarstwu.
Na Podkarpaciu bowiem ciągle żywa jest tradycja plecionkarska - mieszka tu kilka tysięcy plecionkarzy i plantatorów wikliny! Od jakiegoś czasu ośrodek wspomaga rzemieślników, gdyż posiada kolekcję wierzb użytkowych, stale wzbogacaną o nowe rodzaje (obecnie składa się z kilkudziesięciu odmian wierzb). W ten sposób poszukuje najlepszej i odpornej na choroby odmiany, która trafi w gusta i "portfele" plecionkarzy. Arboretum zaprasza codziennie od 1 maja do 31 października. Poza tym okresem jest otwarte tylko w dni robocze, w godz. 8.00-14.00. Zainteresowani mogą wyjechać z Bolestraszyc z oryginalną pamiątką - przy ogrodzie działa bowiem punkt sprzedaży sadzonek roślin. Tel. 16 671 64 25