Kościół Narodzenia NMP (2 poł. XIII w., odbud. 1587, 1617-1619); rozbudowany w stylu barokowym (1740-1744.), m.in. o barokową wieżę frontową. Kościół został wybudowany prawdopodobnie w II. Poł. XIII wieku, potem w latach 1740-44 jego bryła została rozbudowana. W 1587 roku, kiedy toczyły się walki niedaleko Byczyny ( dzisiejsze Opolskie ), pomiędzy hetmanem koronnym Janem Zamoyskim a Maksymilianem Habsburgiem, doszło do jego zniszczenia, po czym odbudowano go, ale już w stylu renesansowym.
Kościół usytuowany jest w centrum miasta, jakieś 50 m. na południowy zachód od miejscowego Rynku. Teren wokół kościoła kiedyś tworzył część dawnego cmentarza ( może nawet podczas ewentualnych wykopalisk, jest szansa na odnalezienie średniowiecznych grobów...). Od strony południowej, częściowo od wschodniej, otoczony był kamiennym murem z XVIII wieku, ozdobiony żelazną, ozdobną balustradą. Od południowego zachodu podobno jeszcze można dojrzeć dawną kostnicę...
Z zewnątrz uwagę przyciągnie niewątpliwie fasada z kościelna kruchtą, ogrodzenie od strony zachodniej kościoła, drzwi od zakrystii. Wewnątrz świątyni należy zwrócić uwagę na m.in.: prezbiterium, portal od zakrystii, portal niszy z chrzcielnicą, sztukaterię, balustradę, polichromię, wykonaną po 1902 roku, a także na ołtarz Matki Bożej Różańcowej w prezbiterium.