Ponor w Drawieńskim Parku Narodowym
Spośród 20 jezior Drawieńskiego Parku Narodowego najciekawsze jest jedno z mniejszych - Czarne. To jezioro o powierzchni niespełna 20 ha ma 29 m głębokości. Jego wody o szafirowym zabarwieniu wyróżnia niesłychana przezroczystość, sięgająca 7 m! Jednak na głębokości kilkunastu metrów kończy się w zbiorniku strefa życia. Dzieje się tak ze względu na położenie jeziora w naturalnej kotlinie, w której wiatry nie są w stanie skutecznie mieszać jego wód. To rzadko spotykane w Polsce zjawisko nazywa się meromiksją. Brak tlenu w głębszych partiach powoduje, że występują tu tylko bakterie produkujące siarko-wodór. Natomiast w górnej części toni żyją sieje - ryby rzadko spotykane, wymagające czystych wód.
Jezioro Czarne kryje jeszcze jedną tajemnicę. W kierunku południowym wypływa z niego strumień, którego wody zasilają śródleśne oczko. Choć w okolicy nie może być mowy o występowaniu zjawisk krasowych, to maleńki zbiornik wykazuje cechy krasowego ponoru - jego wody stale zanikają, prawdopodobnie przedostają się do głębszych warstw podłoża.
W ocenie hydrologów i ekologów Jezioro Czarne i związane z nim zjawiska są unikalne w skali Polski, może więc ono kryć jeszcze wiele zagadek. Zachęcamy do spaceru nad jego brzeg. Samochód można zostawić na parkingu przy Jeziorze Ostrowieckim, gdzie przy drewnianym pomoście jest doskonałe miejsce kąpielowe. Nad Czarne można stąd udać się ścieżką przyrodniczą (ok. 3,5 km marszu, wariant dłuższy, ale ciekawszy) lub czarnym szlakiem turystycznym (ok. 1 km marszu).