Tradycja ruchu luterańskiego na terenach Tarnowskich Gór sięga okresu przed lokacją miasta tj. 1529r. Odkryte w tym czasie bogate złoża srebronośne i powstający ośrodek górnictwa kruszcowego przyciągał liczne rzesze osadników przybywających z nadzieją, że znajdą pracę i utrzymanie. Wśród przybyłych wielu było zwolenników idei reformacji przekazywanej w środowisku górniczym.
Rozkwit idei w mieście i okolicach nastąpił po przejściu miasta pod władanie gorliwego zwolennika ruchu księcia Jerzego Hohenzollerna. W tym okresie powstały kościoły ewangelickie w Tarnowskich Górach, a także przejmowano kościoły katolickie w okolicznych wsiach. Sytuacja uległa zdecydowanej zmianie w latach 1620-1740, okresie kontrreformacji, kiedy na mocy cesarskiego edyktu w 1629r. Kościół Ewangelicki pozbawiono dotychczasowych praw i przywilejów, a księży wygnano poza Śląsk.
Po roku 1707 zawarta ugoda na zamku w Altranstadt narzuciła cesarzowi zwrot zabranych protestantom kościołów, co w znacznym stopniu poprawiło sytuację. Panujący w 1742r. nad Tarnowskimi Górami najmłodszy syn hrabiego Karola Maksymiliana Karol Erdmann Henckel von Donnersmarck uzyskał zgodę cesarza Fryderyka II na powstanie niezależnej parafii i budowę kościoła ewangelickiego w Tarnowskich Górach. Najpierw powstał tymczasowy dom modlitwy, który nieszczęśliwie spłonął w pożarze miasta 9 lipca 1746r.
Po tym zdarzeniu, jedna z bogatych rodzin tarnogórskich podarowała funkcjonującej parafii ewangelickiej dwa duże budynki w rynku, które zaadaptowano na plebanię i kościół. Kolejny pożar miasta strawił część budowli, co spowodowało jej gruntowną przebudowę w 1780r. nadającą mu charakter barokowy. Kościół Zbawiciela powstał w 1780 roku dzięki wsparciu finansowemu Henklów, Laryszów, Bohmów i Schulzów. Budowniczymi świątyni byli architekt Christoph Worbs ze Strzelec oraz cieśla Jan Karol Henning z Opola.
W kolejnych latach następowały przebudowy świątyni, by podczas przebudowy w latach 1899-1900 nadać jej, zgodnie z projektem Adolfa Seiffharta, typowy styl neoromański. Wewnątrz znajdują się charakterystyczne dla świątyń protestanckich empory. Ciekawym elementem wystroju jest ołtarz z umieszczoną nad nim charakterystyczną kazalnicą i wolnostojąca chrzcielnica. W kościele znajdują się 16 głosowe organy zbudowane w 1904r. przez firmę Schlag und Sine ze Świdnicy, które chętnie wykorzystują znani wykonawcy z kraju ni zagranicy. M.in. organizowane są Tarnogórskie Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej.