Spacer po Międzychodzie może być niezwykle przyjemny. Miasto nie dość, że leży nad Wartą, to dodatkowo ma w centrum bardzo ładne jezioro zwane Miejskim, dookoła którego rozłożył się Park im. Oskara Tietza, nazywanego ojcem nowoczesnego handlu.
Spacer proponuję rozpocząć od miejscowego muzeum mieszczącego się w zabytkowym gmachu dawnego magistratu. Obejrzymy tam wystawy dotyczące historii regionu, a poza tym możemy nabyć lokalne wydawnictwa krajoznawcze (w tym mapkę z mini-przewodnikiem pt. Jak zwiedzać Międzychód). Bardzo blisko stąd do słynnej międzychodzkiej „Laufpompy”. Wprawdzie zapach roztacza się wokół niej – delikatnie mówiąc – mało komfortowy, warto jednak napompować sobie szklaneczkę wody do spróbowania. Jest bardzo zdrowa, bogata w magnez i jod. Charakterystycznego aromatu dodaje jej siarka. Mimo wszystko zawsze można spotkać tu ludzi napełniających nią butelki.
Po drugiej stronie ulicy zajrzymy do XVI w. kościoła parafialnego. Wewnątrz m.in. ciekawa chrzcielnica wykonana z jednego pnia drzewa, a na zewnątrz warto pokusić się o odszukanie wmurowanych w ścianę kościoła cegieł, w kształcie ludzkich masek (wg legendy przedstawiają one dwóch rzezimieszków, którzy chcieli okraść tabernakulum).
Jeszcze kilka kroków i już jesteśmy na rynku. Na jego środku interesująca fontanna przedstawiająca legendę założenia miasta, obok zabytkowy budynek hotelu „Pod orłem”, który szczycił się tym, że nocowała w nim Pola Negri (dziś niestety stoi opuszczony). Od ryneczku odchodzą w kierunku jeziora (i Parku Oskara Tietza) charakterystyczne, wąskie uliczki zwane „gaskami”. W barokowym (dawniej protestanckim) kościele Niepokalanego Serca Maryi warto zobaczyć XVII w. płytę nagrobną Krzysztofa Unruha oraz wmurowane w przykościelne ogrodzenie barokowe płyty nagrobne.
W Międzychodzie jest jeszcze wiele ciekawostek - jak chociażby pozostałości dawnego zamku, budynki związane z uzdrowiskiem, tworzonym tu przez zakopiańskiego balneologa Andrzeja Chramca, dom Teresy Remiszewskiej - pierwszej Polki, która opłynęła Atlantyk, pomnik powstańców wielkopolskich i wiele, wiele innych.