Przed Świętem Zmarłych chcielibyśmy zaproponować Państwu odwiedzenie największych warszawskich cmentarzy. Trasę ustawiliśmy tak, aby nie zrobić za dużo kilometrów. Określiliśmy ją na jeden dzień, ale uważamy, że ze względu na mnóstwo zabytków i znanych osób na nich pochowanych, nie jest to zbyt wiele czasu.
Wędrówkę naszą rozpoczniemy od cmentarza na Bródnie założonego w 1884 roku. Pochowani tu są m.in.: Roman Dmowski, Mieczysław Fogg ,Tony Halik, Łucja Prus. Udajemy się teraz na Wojskowe Powązki gdzie pochowani są żołnierze, którzy zginęli w obu wojnach światowych, powstańcy warszawscy, politycy i inni zasłużeni dla kraju. Oddamy tu także cześć ofiarom katastrofy smoleńskiej.
Stąd już niedaleko do Starych Powązek, najstarszego i najpiękniejszego cmentarza w Warszawie. Jego historia liczy już ponad 200 lat. Pochowanych tu jest wielu znanych i szanowanych osób, naukowców, polityków, artystów, pisarzy i aktorów. Możemy tu obejrzeć setki zabytkowych pomników, rzeźb i nagrobków. Od początku XIX w., od czasów klasycyzmu, aż do czasów najnowszych, umieszczali tu swoje dzieła wybitni artyści rzeźbiarze.
Przy ulicy Okopowej znajduje się największy warszawski cmentarz żydowski. Powstał w 1806 roku znajduje się tu setki nagrobków misternie rzeźbionych, wykonanych przez znanych rzeźbiarzy. Leżą tu sławni rabini, lekarze, inżynierowie, ludzie zasłużeni dla Warszawy. Z Okopowej udamy się na ulicę Wolską na Cmentarz Powstańców Warszawy, gdzie leży ponad 200 tysięcy powstańców i mieszkańców Warszawy. Obok znajduje się stary Cmentarz Wolski założony w 1854 roku. W Warszawie jest jeszcze kilka cmentarzy, znajdziemy je na stronie polskaniezwykla.pl.