Otwarty w 1999 r. kompleks Biblioteki Uniwersyteckiej (ul. Dobra 56/66) jest jednym z najciekawszych obiektów Warszawy. Gmach zaprojektowany przez Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego składa się z dwóch budynków rozdzielonych pasażem, nakrytym przeszklonym dachem. Budynek stojący przy samej ulicy nazywany jest "rogalem komercji" (ma kształt rogala i mieści sklepy oraz biura). Na fasadzie z betonu i pokrytej patyną miedzi umieszczono karty ksiąg z różnymi formami zapisu ludzkiej myśli: nuty partytury Karola Szymanowskiego, zapis matematyczny liczby π, fragment Biblii w sanskrycie, tekst hebrajski i arabski, grecki dialog Platona, staroruską pochwałę ksiąg i staropolski tekst Jana Kochanowskiego. Przy północnym wejściu mosiężne litery w chodniku układają się w napis "Oś Saska" - to symboliczne przedłużenie największego barokowego założenia urbanistycznego Warszawy. Obok południowego wejścia stoi natomiast pomalowana na różowo konstrukcja - to część zabytkowego rusztu z dawnego gmachu biblioteki.
Wejście do właściwej biblioteki, wewnątrz budynku, wieńczy ogromna rozwarta księga z napisem "Hinc omnia" (stąd wszystko). Na szczycie schodów widnieją cztery kolumny z posągami polskich filozofów-logików. Bibliotekę, inaczej niż w dawnym gmachu przy Krakowskim Przedmieściu, zorganizowano w formie otwartej - czytelnicy mają bezpośredni dostęp do dużej części zbiorów, bez konieczności wypełniania rewersów i pośrednictwa bibliotekarzy.
Bibliotekę można zwiedzać w zorganizowanych grupach (tel. 22 552 51 81), a indywidualnie tylko w środy o godz. 16.00.
Taras na dachu BUW
Na dachu biblioteki uniwersyteckiej znajduje się wspaniały ogród botaniczny o powierzchni ponad 1 ha. Z położonego w najwyższym miejscu tarasu widokowego widać panoramę Warszawy, Wisłę i most Świętokrzyski. Taras jest czynny: V-IX: w godz. 9-20, IV i X: w godz. 9-18