Kościół św. Jakuba w Warszawie znajduje się przy ulicy Mehoffera 2 na Tarchominie w dzielnicy Białołęka w Warszawie. Jest unikatowym i jedynym kościołem warszawskim, który przetrwał do naszych czasów w stanie nienaruszonym. Do dzisiaj widoczne są szesnastowieczne detale architektoniczne. Świątynia została wzniesiona na niewielkim wzgórzu nieopodal płynącej Wisły.
Pierwotnie była to świątynia jednonawowa z węższym i niższym prezbiterium skierowanym na południowy wschód, zbudowana z cegły w stylu nadwiślańskiego gotyku. Konsekracja nastąpiła w w 1583 r. W 1720 roku kościół został rozbudowany. Do 1730 r. wybudowano nową zakrystię, skarbiec przy prezbiterium i kruchtę od frontu. Kościół został wzmocniony 12 skarpami, otynkowany i pokryty nowym dachem. Wzniesiono wtedy budynki kostnicy i dzwonnicy. Świątynia została otoczono murem.
We wnętrzu kościoła zbudowany został nowy drewniany chór muzyczny, położone nowe stropy. Zamontowano nowy ołtarz główny z tabernaculum oraz dwa ołtarze boczne, a po 1730 r. nową ambonę, a także chrzcielnicę z czarnego marmuru oraz kryptę grobową rodziny Ossolińskich. W 1878 zainstalowano siedmiogłosowe organy. W latach 1912-1932 przywrócono kościołowi pierwotny wygląd usuwając z zewnątrz kościoła tynki i oczyszczając cegły. W czasie wojny zniszczono dach i strop, które odbudowano po wojnie. W czasie okupacji Niemcy zrabowali dzwon.