Parafia w Kosinie powstała na przełomie XIV i XV w. Pierwotny kościół parafialny został zniszczony w 1624 r. przez Tatarów. Kilka lat później zbudowano drewniany kościół w nowym, bardziej warownym miejscu. Wokół kościoła do dziś widoczne są ślady wałów obronnych w kształcie ośmioramiennej gwiazdy. Kolejna drewniana świątynia, wzniesiona w 1708 r., a poświęcona w 1744 r., przetrwała do lat 30. XX w.
W latach 1936-38 na miejscu starego kościoła stanął obecny, murowany, modernistyczny obiekt. Wewnątrz zwraca uwagę rzeźba św. Antoniego z Dzieciątkiem z 2 poł. XVIII w. przeniesiona z przydrożnej kapliczki, a w tęczy – XVII-wieczny krucyfiks.
W kościele znajdują się relikwie bł. o. Achillesa Puchały, który urodził się w 1911 r. w Kosinie, a poniósł śmierć męczeńską z rąk hitlerowców w 1943 r., w Pierszajach na Białorusi, gdzie był proboszczem, doznając wyjątkowo okrutnych tortur. Jego ciało zostało spalone, a prochy złożone w kościele parafialnym w Pierszajach. Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas wizyty apostolskiej w Polsce w 1999 r., zaliczył go w poczet błogosławionych.