Ta niewielka wieś, leżąca na krawędzi doliny Odry, ma bardzo stary rodowód i ciekawą historię. W XI w. były tu dwa grody, których załogi strzegły przeprawy przez Odrę. Ich ślady pozostały na wznoszących się nad wsią górach - Grodowej i Zamkowej.
Podobno w 1759 r. po przegranej bitwie pod Kunowicami, w Owczarach w stodole na sianie nocował król pruski Fryderyk Wielki. Biedak musiał znosić takie niewygody, bo we wsi nie było jeszcze oberży. Gospodę zbudowano dopiero na początku XX w., od 1998 r. mieści się w niej Stacja Terenowa Klubu Przyrodników i największa atrakcja miejscowości - jedyne w Polsce Muzeum Łąki.
Niedaleko stacji znajduje się inne ciekawe miejsce - społeczny rezerwat przyrody, czyli Obszar Chroniony Klubu Przyrodników. Ochroną objęto teren muraw kserotermicznych, do złudzenia przypominających dalekie stepy Ukrainy czy Podola. Ciepłolubne łąki w Owczarach uważane są za jedne z najlepiej zachowanych muraw kserotermicznych w naszym kraju. Klub Przyrodników od 1998 r. hoduje i wypasa tutaj stadko owiec-wrzosówek. Bez tych działań obszar muraw bardzo szybko zostałby opanowany przez tarninę, głóg i trawy łąkowe. Aby więcej dowiedzieć się o łąkach i murawach kserotermicznych, wystarczy odwiedzić muzeum, a najlepiej wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników Klubu Przyrodników. Wielką atrakcją jest spacer ścieżką przyrodniczą "Murawy w Owczarach", prowadzącą wokół Obszaru Chronionego. Z krawędzi wysoczyzny wznoszącej się na 45 m nad okolicę wspaniale widać dolinę Odry, w tym jej część położoną na zachodnim, niemieckim brzegu rzeki.