Lubno to dawny, istniejący już w XIII w. gród. Podczas kopania studni w 1853 r. odkryto tu przypadkowo złoża węgla brunatnego. Eksploatowano go na potrzeby wsi do czasów II wojny światowej.
Na przełomie wieków XIII i XIV wzniesiono tu kościół ze starannie obrobionych, granitowych ciosów. Późniejsze przebudowy nieco go zmieniły. Do dziś zachował się - wprawdzie zamurowany - ale oryginalny, romański portal oraz trzy charakterystyczne otwory okienne w ścianie wschodniej. Są one bardzo wąskie i w czasach budowy symbolizować miały Trójcę Świętą. W pierwszej połowie XIX w. dobudowano do świątyni zakrystię (od strony północnej).
Przejęty w okresie reformacji przez protestantów kościół wrócił na łono katolicyzmu 17 marca 1946 r. Wpisany jest do rejestru zabytków pod nr KOK-I-141 (1961) i pod nr 17 (1976).
Na przedkościelnym placu rosną pomnikowe okazy dębów szypułkowych, grubszy ma obwód powyżej 527 cm. Natomiast na cmentarzu parafialnym znajduje się symboliczna mogiła pochodzącego z Lubna himalaisty Tadeusza Kudelskiego – zdobywcy Mount Everestu (1999). Niestety, "Góra gór" nie pozwoliła mu wrócić do domu. Zginął podczas zejścia.