Przy ul. Piotrkowskiej 242/250 znajduje się potężny budynek wzniesiony z czerwonej cegły, przypominający swą bryłą warownię. W dzisiejszej architekturze, w dobie budynków szklano-stalowych obiekt ten jest charakterystycznym elementem łódzkiego krajobrazu. Mowa tu o dawnej tkalni Markusa Silbersteina. Pierwszą swą tkalnię uruchomił w roku 1878 przy ul. Piotrkowskiej 242 (w latach 70. XX w. większość budynków wyburzono). Wraz ze wzrostem obrotów, w roku 1894 obok starej tkalni powstał nowy, monumentalny, czterokondygnacyjny budynek z dwiema wieżami (znajdowały się nich klatki schodowe oraz zbiorniki wodne).
Fabryczna "warownia" powstała według planów architektonicznych Adolfa Zeligsona. Po II wojnie światowej fabrykę upaństwowiono i utworzono w niej Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego im. Ofiar dnia 10 września 1907 r. W roku 1957 nazwę zmieniono na "Olimpia". Od 1999 r. w dawnych murach fabrycznych funkcjonował salon meblowy. Obecnie obiekt jest gruntownie odnowiony.
Ciekawostki.
Silbersteinowie należeli do jednej z najbogatszych żydowskich rodzin w Łodzi. W skład ich majątku, oprócz fabryk wchodziło ponad 30 nieruchomości.
Po śmierci głowy rodziny - Markusa (zmarł w 1899 r. w Nicei) - przedsiębiorstwo prowadzili jego synowie: Mieczysław i Stanisław.
Córka Markusa - Sara - poślubiła syna Izraela Poznańskiego - Maurycego. Oboje mieszkali w pałacu przy ul. Więckowskiego 36
Druga, dawna fabryka Silbersteina znajduje się przy ul. Wigury 21.