W marcu 1948 r. władze Gorzowa powołały do życia Społeczny Komitet Miejski dla Ekshumacji i Uporządkowania Grobów Wojennych (w skład którego wchodził także lekarz miejski i komendant radzieckiego garnizonu). Ustalono listę wcześniejszych pochówków wojskowych, projekt trumny (forma zwykłej skrzyni o wymiarach 150x40x50 cm) oraz fakt, by „do prac ekshumacyjnych użyć Niemców” w osobach 25 mężczyzn. Dla nowej nekropolii wyznaczono miejsce o powierzchni 3,5 ha przy Alei Franciszka Walczaka - w kwadracie pomiędzy ulicami Czereśniową a 9 Maja. Oficjalnie otwarto go na początku lat 50. XX w.. W 1953 r. przewieziono tu szczątki ekshumowane z likwidowanego cmentarza radzieckiego w Zielonej Górze. Później przeniesiono także groby z wielu innych miejscowości województwa, m.in. z Górzycy, Strzelec Krajeńskich, Radówka, Owczar, Pamięcina, Głogowa, Gozdnicy, Drezdenka, Kamienia Małego, Witnicy, Dąbroszyna.
Ogółem pochowano tu szczątki ponad siedmiu tysięcy osób. Więcej niż połowa z nich nadal pozostaje niezidentyfikowana. Kiedyś cmentarz nazywano „radzieckim”, dziś jednak nikt już tak nie mówi. Cmentarz jest w całym tego słowa znaczeniu nekropolią wojenną. Oprócz żołnierzy narodowości rosyjskiej spoczywają tu także polegli w okolicach miasta żołnierze polscy oraz jeńcy z całej Europy.
Groby rosyjskie zajmują prawą i fragment lewej części obszaru cmentarza - wyróżnia je symbol czerwonej gwiazdy. Po stronie lewej ulokowano także groby polskie oznaczone krzyżem grunwaldzkim. Jest spora kwatera jeńców wojennych z Oflagu II C Woldenberg. Szczątki polskich oficerów przeniesiono tu w 1953 r., podczas likwidacji cmentarza jenieckiego w Dobiegniewie. Miejsce ich złożenia wyznacza prosty obelisk z tablicą pamiątkową od „towarzyszy broni i społeczeństwa Ziemi Gorzowskiej” oraz listą 53 nazwisk.
Tuż obok mieszczą się symboliczne groby i kolejna tablica, tym razem o treści: „W tych mogiłach spoczywają szczątki ekshumowanych ze Słońska 1160 obywateli narodowości: belgijskiej, czeskiej i słowackiej, francuskiej, Wielkiego Księstwa Luksemburg, holenderskiej, jugosłowiańskiej, norweskiej, radzieckiej, ukraińskiej, polskiej i niemieckich antyfaszystów zamęczonych i pomordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym oraz w ciężkim więzieniu Zuchthaus Sonnenburg w Słońsku, w tym również więźniów zamordowanych w nocy z 30/31 stycznia 1945 w ramach akcji Nacht und Nebel".
Przejeżdżając tramwajem obok nekropolii, widzimy za ażurową bramą równe szeregi prostokątnych płyt betonowych. W tle dominuje odsłonięty w 1967 r. pomnik-obelisk z płaskorzeźbą przedstawiającą krzyż Virtuti Militari. Starannie wytyczone alejki obsadzono drzewami. Najbardziej kolorowe spośród nich - jarzębina i sumiak octowiec - wspaniale prezentują się szczególnie jesienią. Nekropolia jest zadbana. W akcję porządkowania włączają się nie tylko uczniowie wielu gorzowskich szkół, ale nawet przedszkolaki.