W Bolesławcu było kiedyś trzynaście cmentarzy. Niestety, wiele z nich nie zachowało się do chwili obecnej. Tuż przy ul. Lubańskiej możemy odnaleźć dwa - Dawny Cmentarz Miejski i Cmentarz Żołnierzy Radzieckich.
Pierwszy powstał na początku XX w., w 1901 r. Jego nieduże rozmiary świadczą o niewielkiej liczbie wiernych wyznania katolickiego. Najstarszy znajdujący się tutaj nagrobek datowany jest na 1918 r. Po II wojnie mieściły się tu groby żołnierzy II Armii Wojska Polskiego i jeńców włoskich, jednak w późniejszych latach dokonano ich ekshumacji. Ostatnie pochówki miały miejsce na początku lat 50. XX w.; nekropolię zamknięto ostatecznie w 1952 r.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich znajduje się tuż obok cmentarza opisanego powyżej. Oddziela je dosłownie cmentarny mur. Mieszkańcy Bolesławca nazwali go „Oficerskim”; spoczywają na nim żołnierze 7 Korpusu Pancernego. Mimo że - jak większość takich miejsc - cmentarz jest zapomniany, to jednak jest dobrze utrzymany i regularnie porządkowany. Przyglądając się nagrobkom, odnajdziemy nie tylko żołnierzy poległych podczas wywalania Bolesławca wiosną 1945 r., ale również ludzi zmarłych w późniejszych latach, w tym osób cywilnych. Najprawdopodobniej byli to członkowie rodzin (świadczą o tym pochówki dzieci) stacjonujących tu po zakończeniu działań wojennych żołnierzy. W małej kwaterze spoczywa kilku żołnierzy WP, którzy zginęli w ostatnich dniach maja 1945 r., niestety brak jakichkolwiek szczegółowych informacji, dlaczego pochowani zostali na tej nekropolii.