Gdyby w lutym 1945 r. Niemcy nie zainstalowali na wieży katolickiego kościoła punktu obserwacyjnego, być może kościół przetrwałby do naszych czasów niezniszczony i stanowiłby jeden z najwspanialszych zabytków ziemi lwóweckiej.
Sobota należy do najstarszych wsi powstałych wokół Lwówka Śląskiego. W 1254 r. jako właściciel wsi jest wymieniany rycerz von Ryme i w rękach jego potomków wieś pozostała do XVI w. Kościół istniał już w poł. XIII w. Jako budowla romańska, murowana przebudowana została w XV w. Po pożarze w 1670 r. spowodowanym przez piorun odbudowywano kościół aż do 1708 r. Świątynia zniszczona w wyniku bombardowania przez Rosjan w lutym 1945 r. pozostała w ruinie.
Smutne jest to, że zniszczonego kościoła katolickiego, a także kościoła ewangelickiego nie odbudowano. Nastąpiła grabież, tego co pozostało. Jeszcze kilkanaście lat temu na murach kościoła i przyległej kaplicy grobowej było 7 kamiennych, całopostaciowych płyt nagrobnych z lat 1584-1619. Nie ma już ich w Sobocie.
Pocieszające jest to, że ostatnio (2012 r.) Starostwo Powiatowe we Lwówku Śląskim kosztem ponad 200 tys. zł doprowadziło do zabezpieczenia ruin kościoła, muru wraz z bramami oraz wystawiono dachy nad zakrystią, kruchtą i bramą główną.