Przemierzając Aleję Niepodległości w Warszawie, uwagę przechodnia przyciąga monumentalny gmach przy skrzyżowaniu z ulicą 6 Sierpnia. Jest to tzw. nowy budynek 1. Szpitala Okręgowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego.
Nową siedzibę szpitala rozpoczęto budować w 1936 r., gdy pomieszczenia lokalowe stały się niewystarczające, a poszczególne oddziały rozrzucone po całym mieście. Funkcjonowały do tej pory w Szpitalu Mokotowskim, Szpitalu Starozakonnych, Koszarach Sapieżyńskich oraz pawilonach Szpitala Szkolnego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Ujazdowie. Autorami projektu nowoczesnego, modernistycznego kompleksu było dwóch architektów Janusz Krauss i Julian Lisiecki. Kompleks składał się z czterech skrzydeł o łącznej kubaturze 135 420 m3, w których miały się znaleźć poszczególne oddziały szpitala. Wieloosiowa fasada była całkowicie pozbawiona zdobień. Jedynym elementem wyróżniającym się z monotonii były balustrady przy wejściach umiejscowionych po bokach.
Rozpoczętą w 1936 r. budowę przerwał wybuch wojny w 1939 r. W czasie okupacji budynek zajęli i użytkowali Niemcy. Podczas powstania parszawskiego toczyły się tutaj zacięte walki, w wyniku których budynek uległ wypaleniu i poważnemu uszkodzeniu. Po zakończeniu wojny, już w 1945 r. podjęto prace związane z odbudową budynku. Wykorzystano do nich jeńców niemieckich. Kompleks szpitalny został przejęty przez Ministerstwo Obrony Narodowej na potrzeby administracyjno-biurowe, którym służy po dziś dzień. Budynek nosi adres Al. Niepodległości 218.