Jednym ze znanych warszawskich architektów, który zbudował dla siebie dom w Kolonii Profesorskiej na Solcu, był Rudolf Świerczyński. Świerczyński zasłynął projektem gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz nagrodą Grand Prix za całokształt twórczości, którą otrzymał w 1937 r. na Wystawie Światowej w Paryżu.
Swoją willę według własnego projektu Świerczewski postawił w 1923 r. na działce przy ulicy Myśliwieckiej 12. Nadał jej dworkowy styl dominujący w koncepcji Kolonii Profesorskiej, a detale łączą w sobie modernizm Le Corbusiera z historycznym neogotykiem. Willa, stojąca na Skarpie Wiślanej, od strony ulicy liczy jedną kondygnację i trzy od strony ogrodu. Wysoki, dwuspadowy dach skrywa użytkowe poddasze. Do willi prowadzi wejście we wnęce ozdobione piaskowcowym portalem. Na zapleczu znajduje się ogród z drzewami pamiętającymi czasy powstania domu, dwudziestolecie międzywojenne i okres okupacji. Bardzo uszkodzoną w trakcie wojny willę odbudowano w 1947 r., przywracając do stanu pierwotnego.
Dom w dalszym ciągu pozostaje własnością spadkobierców architekta, którzy prowadzą tu luksusowy pensjonat w stylu Boutique z dwoma apartamentami noszący nazwę „Number 12”.