Niewielki wiejski cmentarz położony na wzgórzu postał najprawdopodobniej w roku 1878, data zbiega się z wybudowaniem kościoła w miejscowości Dajtki. Wówczas była to wieś oddalona o kilka kilometrów od Olsztyna, a obecnie będąca jedna z jego dzielnic. W 1909 r. wybudowano na terenie cmentarza neogotycka kaplicę i uczczono wezwaniem św. Jana Nepomucena.
Jest to niewielka budowla na prostokreślnym rzucie prostokąta, o surowej ceglanej elewacji, usytuowana w centrum na szczycie wzniesienia. W ścianach bocznych kaplicy znajdują się po dwa otwory okienne, ściany szczytowe zwieńczone sterczynami, całość przykryta prostym dwuspadowym dachem a w kalenicy umieszczono dzwonniczką, od strony frontowej łukowa blenda z krzyżem.
Niestety po zamknięciu cmentarza w 1966 r. gdy Dajtki przyłączono do Olsztyna, wnętrze kaplicy było często dewastowane, dlatego podjęto decyzje o zamurowaniu wejścia i znajdujących i bocznych okien. Otaczająca te budowle nekropolia również nie przedstawia zachwycającego stanu, większość nagrobków jest zniszczonych i ograbionych z elementów dających się zezłomować. Wiele grobów wymaga natychmiastowej renowacji a zwłaszcza nielicznie pozostałe kute ze stali lub odlewane z żeliwa krzyże, przykład wysokiego kunsztu artystycznego ówczesnych rzemieślników. Najstarsza zachowana płyta nagrobna pochodzi z 1912 r.
Tuż przy wejściu na cmentarz stoi obelisk poświecony poległym żołnierzom z parafii Dajtki, na prawym i lewym boku pomnika można odczytać jeszcze wizerunki hełmów i daty 1914 – 1918, lecz niestety brak tablic z wyrytymi nazwiskami które również skradziono. Cmentarz w Dajtach wraz z kaplicą w 1988 r. wpisano do rejestru zabytków. Od kilku lat w dniu 1 listopada organizowane są kwesty, w celu zebrania środków aby uratować w sumie ten jedyny dowód po dawnych mieszkańcach.