Pomnik poświęcony poległym podczas I wojny światowej mieszkańcom wsi Dajtki, od 1966 r. to dzielnica Olsztyna, wystawiono w 1932 r. Usytuowano go na parafialnym cmentarzu, który powstał w XIX w. a zamknięto go we wspomnianym już roku przyłączenia wsi w ramy administracyjne miasta.
Na tym cmentarzu prócz grobów mieszkańców odnaleźć również można mogiły żołnierzy z okresu wymienionej tu wojny, są one jednak trudne do zidentyfikowania. Pomnik ma kształt stożka o kwadratowej podstawie którą ustawiono na niewielkim podwyższeniu, na lewym i prawym boku umieszczono płaskorzeźbę przedstawiającą żołnierski pruski hełm oraz daty 1914-18. Pierwotnie fasada tego obelisku ozdobiona była krzyżem maltańskim oraz tablicą z wyrytymi nazwiskami mieszkańców tej dawnej wsi. Niestety ta pamiątkowa płyta została skradziona prawdopodobnie jeszcze w latach siedemdziesiątych i nigdy nie odnaleziona.
W 1945 r. wkraczające wojska radzieckie poważnie zdewastowały pomnik, traktując go jako pamiątkę znienawidzonego wroga, w takim stanie dotrwał do 2013 r. kiedy dokonano koniecznych napraw. Środki na taką renowację uzyskano od miejskiego konserwatora zabytków a także od Kreisgemeinschaft Allenstein z Niemiec, gdzie sprawą remontu zajął się dawny mieszkaniec Dajtek Bruno Mischke. Pomnik odzyskał dawny blask, choć z inną treścią ale powróciła również pamiątkowa kamienna tablica ufundowana przez mieszkańców Dajtek.
Ponownego odsłonięcia uroczyście dokonano 15 października 2013 r. i podczas tej ceremonii starano zwrócić uwagę na przesłanie jakie niosą ze sobą takie miejsca, bowiem cywilizacja zaczyna się właśnie tam gdzie zaczynają się cmentarze które są trwałym i niepodważalnym świadectwem dawnych wydarzeń.