Najbardziej rozpoznawalny element krajobrazu warmińskiego, kapliczki, możemy spotkać praktycznie wszędzie: w miastach, na wsi, czasami w lesie i na polu ale też często spotykamy je stojące tuż przy uczęszczanych drogach komunikacyjnych. Czasami o wartości obiektów spotykanych świadczy pamięć o nich i to jak inni je pielęgnują. Nierzadko zaniedbane popadają w ruinę. Kapliczka w Kronowie to dobry przykład dbałości o tradycję i dawne dziedzictwo.
Wybudowana została na początku XX w. Jest murowana na niewielkim cokole, z czterech stron umieszczone są niewielkie wnęki zamknięte pełnym łukiem. Wnęka od strony południowej jest oszklona, wewnątrz niej znajduje się figura Matki Bożej zawsze w otoczeniu kwiatów. Całość przykryta jest dwoma dwuspadowymi daszkami wzajemnie krzyżującymi się.
Kapliczka zasługuje na uwagę również z powodu umieszczonej obok niej drewnianej dzwonniczki. Takie obiekty nie występują często. Dzwonniczki były kiedyś dla społeczności wiejskiej niezwykle ważnym elementem: wzywały na nabożeństwo lub wiec, oznajmiały o pożarze. Miały też smutną funkcję - wyznaczona osoba dzwoniła gdy odszedł ktoś z ich społeczności.
Kapliczka umiejscowiona jest tuż przy drodze prowadzącej z Barczewa do Jezioran, na niewielkim skrzyżowaniu z wiejską drogą.