Jeśli chodzi o wielkość miast wojewódzkich Olsztyn plasuje się na dalekiej pozycji tego rankingu, jednak te zielone miasto posiada coś, co powoduje, że nie ma sobie równego miejsca nawet na naszym kontynencie. Olsztyn posiada największy w Europie las znajdujący się w całości w granicach administracyjnych miasta. Teren ten położony jest w północnej części miasta, a zaczyna się właściwie w centrum i sięga aż do granic wsi Dywity, całkowita powierzchnia tego obszaru wynosi 1415,87 ha.
Historia tego miejsca zaczęłą się w XIV w. kiedy to w akcie lokacyjnym z 1353 r. Olsztyn otrzymał tereny leśne rozciągające się do wspomnianej już wsi. Pod koniec tego samego wieku do tego obszaru dodano las znajdujący się w południowej części, który dopiero w 1952 r. przekazano sąsiedniemu nadleśnictwu tworząc obecny trzon rezerwatu „Las Warmiński”. Pierwsze współczesne wzmianki o tym miejscu sięgają początków XX w., wówczas było to właściwie jedyne i najbardziej ulubione miejsce wypoczynku ówczesnych mieszkańców. Z tamtego okresu pochodzą ruiny stadionu leśnego, wybudowano istniejące do dziś sanatorium przeciwgruźlicze, powstawały też liczne kawiarnie i restauracje.
W 1991 r. uchwałą Rady Miasta ten leśny teren oficjalnie nosi nazwę jako „Las Miejski w Olsztynie”. Obecnie główną funkcją Lasu Miejskiego jest rekreacja i wypoczynek, w dalszym ciągu trwają też prace adaptacyjne do tych właśnie celów. Las w dalszym ciągu też odkrywa swoje tajemnice, istniały przecież tutaj kiedyś siedliska, a najbardziej znane są Sądyty. Była to niewielka wieś położona w miejscu połączenia dwóch przepływających przez las rzek Łyny i Wadągu, która całkowicie wymarła podczas epidemii dżumy w XVIII w., Las wchłonął tę wieś i obecnie archeologowie próbują choć trochę wydobyć ją na światło dzienne.
Dla pragnących wypocząć aktywnie jest to chyba najlepsze miejsce, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przez las przebiegają cztery dobrze przygotowane szlaki piesze, wiele tablic edukacyjnych doskonale informuje nas o położeniu lub historii miejsca, które właśnie mijamy. Miłośnicy dwóch kółek mają do dyspozycji kilka szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, od rodzinnych po enduro i extreme. Zimą do dyspozycji są też trzy naturalne tory saneczkowe. Z pewnością niepowtarzalną gratką dla aktywnych osób lubiących adrenalinę jest jeden z największych w Polsce Leśny Park Linowy. Długie zjazdy linowe m. in. nad koroną dawnego stadionu, wiszące mosty nad korytem wspomnianej rzeki Łyny, czy różnego typu przejścia nad wąwozami dają pewnością nieopisane wrażenia. Las Miejski jest też miejscem dla tych, którzy zapragnęli choć na chwilę oderwać się od codziennego zgiełku. Wystarczy do niego wejść, aby ogarnęła nas błoga zielona cisza.