Każda księgarnia ma w sobie pewien magiczny nastrój powodujący, że lubimy w nich przesiadywać, nawet jeśli nic nie kupujemy. Przebywanie wśród książek pozwala nam na chwilę przenieść się w świat baśni i legend lub w dalekie i nieznane miejsca. Przeglądając je, poznajemy też historię tę dalszą i tę bliższą. W każdej księgarni możemy na chwilę wyłączyć się z otaczającej nas codzienności.
Budynek „Książnicy Polskiej” to miejsce spełniające wszystkie te cechy. Ma jednak jeszcze pewien dodatkowy atut, gdyż w tej księgarni możemy też dotknąć kawałka historii - znajduje się tu jedna z najstarszych działających wind osobowych w Polsce. Brak jest dokładnych dokumentów, kiedy winda została zamontowana, przyjmuje się więc lata 1910-1912, w tym bowiem okresie wybudowano tę kamienicę. Znane są natomiast inne dane techniczne: maszynownię wykonała niemiecka firma C. Herram-Findeisen z Chemnitz-Gablenz, a do napędu windy zastosowano silnik elektryczny Danziger-Werft.
Od samego początku powstania budynku na parterze znajdowały się sklepy, księgarnia i biura. Winda służyła wygodzie lokatorów eleganckich mieszkań usytuowanych na wyższych piętrach. Powiedzieć można, że swoją funkcję pełniła nieprzerwanie aż do połowy lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to awarii uległ system napędowy i dźwig wyłączono z ruchu.
Mimo wpisania windy do rejestru zabytków już w 1991 to ponownego uruchomienia dokonano po renowacji dopiero w 2000 r. Niestety, z powodu wymogów bezpieczeństwa dokonano pewnych zmian - zastosowano nowoczesną maszynownię i wymieniono klatkę dźwigową. Z dawnej windy pozostała jedynie zabytkowa obudowa szybu oraz jej secesyjny fronton ozdobiony misternymi motywami roślinnymi, pozostawiono także - w charakterze eksponatu muzealnego - dawną maszynownię.
Księgarnia „Książnica Polska” znajduje się na Placu Jana Pawła II, dokładnie naprzeciwko Nowego Ratusza, a winda tuż przy głównym wejściu.