Jednym z epizodów Powstania Warszawskiego było zdobycie o obrona obiektów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Z historią tą wiążą się nazwiska Hanny Petrynowskiej ps. "Rana" i porucznika AK Czesława Lecha ps. "Biały". Zacznijmy jednak od początku.
W 1940 r. major Mieczysław Chyżyński utworzył samodzielną grupę specjalną nazwaną Podziemną Wytwórnią Banknotów (PMB/17/S), która stała się bazą 100-osobowego oddziału stanowiącego później Załogę Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Żołnierze tej grupy wzięli udział w szturmie i zdobyciu w dniu 2 sierpnia 1944 r. obiektów PWPW przy ulicy Sanguszki. Powstańcy utrzymywali Wytwórnię do 28 sierpnia, gdy po silnym natarciu pozostali przy życiu powstańcy przeszli do innych formacji Armii Krajowej.
W walkach zginął ich dowóca Czesław Lech. W piwnicach budynku działał szpital polowy kierowany przez szefa sanitarnego oddziału PMB/17/S/ dr Hannę Petrynowską. 28 sierpnia po wycofaniu się obrońców z PWPW lekarka pozostała z ciężko rannymi powstańcami. Hitlerowcy prawdopodobnie zastrzelili ją podczas wykonywania operacji. Zabili także towarzyszące jej sanitariuszki i 30 rannych. Do dziś nieznane pozostaje miejsce ich pochówku.
Dziś ścianę przy głównym wejściu do PWPW przy ulicy Sanguszki zdobi pamiątkowa tablica doktor "Rany" i porucznika "Białego".