W intensywnie rozwijającym się w drugiej połowie XIX w. Rawiczu powstało wiele nowych obiektów użyteczności publicznej. Były wśród nich również szkoły wznoszone przez władze pruskie realizujące politykę upowszechniania dostępu do nauki. W 1874 r. przeniesiono z Poznania do Rawicza Królewskie Seminarium Nauczycielskie (niem. Königlische Lehrer-Seminar). Seminarium, początkowo działające w wynajętych pomieszczeniach, otrzymało w 1879 r. nowy gmach przy dzisiejszych Wałach Dąbrowskiego.
Po pewnym czasie w pobliżu powstała następna placówka szkolna. Wspomnianą placówką była Królewska Preparanda (niem. Königlische Preparande), która prowadziła uzupełniające nauczanie dla kandydatów na przyszłych nauczycieli. Budynek szkoły wybudowano w formie tradycyjnej dla pruskiego budownictwa publicznego.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości szkoła (preparanda) działała na wcześniejszych zasadach. Po II wojnie światowej umiejscowiono tu Szkołę Podstawową noszącą dziś numer 6 i mającą za patrona Janusza Korczaka.