Oskar Hoffmann (1850-1916), niemiecki architekt działający w Poznaniu na przełomie XIX i XX w., był jednym z najwybitniejszych twórców poznańskich budowli. Miasto zawdzięcza mu wiele wspaniałych secesyjnych kamienic zdobiących je po dziś dzień. Hoffmann perfekcyjnie dopracowywał swoje projekty oraz z łatwością łączył różne materiały dla osiągnięcia założonego celu. Duże zainteresowanie jego pracami zaowocowało stworzeniem na początku XX w. pracowni "Bureau für Architektur und Bauleitung", w której szlify zdobywali następcy architekta.
Jedną z najpiękniejszych kamienic autorstwa Oskara Hoffmanna możemy zobaczyć przy ulicy Zwierzynieckiej 20. Została ona wzniesiona dla poznańskiego radnego miejskiego oraz kupca Oskara Bahlaua. Trzypiętrowy budynek o asymetrycznej fasadzie otrzymał bogaty wystrój. Do jego ozdoby Hoffmann wykorzystał okładziny z piaskowca oraz sztukaterie z motywami figuralnymi i roślinnymi. Na wysokości użytkowego poddasza umieszczono detale z drewna. Dach, kryty ceramiczną dachówką, zwieńczyła wieżyczka z latarnią i blaszanym hełmem.
Kamienica Bahlaua użytkowana jest od wielu lat przez Polską Akademię Nauk i mieści Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. Budynek figuruje od 6 listopada 1978 r. w rejestrze zabytków (poz. A-205).