Budynek Urzędu Pocztowego to jeden z nielicznych obiektów, który od ponad wieku pełni tę samą funkcję jak w momencie swego powstania. Ten dość monumentalny gmach usytuowany jest przy ulicy Seweryna Pieniężnego. Budowany był w latach 1886 – 1887 na parceli wykupionej od gminy katolickiej, zaprojektowany natomiast został zgodnie z ówczesnymi wytycznymi Ministerstwa Robót Publicznych w Berlinie. Wytyczne te dotyczyły m.in. stylu architektonicznego budowanych wówczas budynków urzędowych, a więc dla budynków użyteczności publicznej najczęściej stosowano neogotyk.
Styl ten miał podkreślać rangę budowli, prestiż władzy i nawiązywał do budowli zakonu krzyżackiego. Mimo to do warunków lokalnych projekt Urzędu Pocztowego został dostosowany przez miejscowego architekta Schütte. Charakteryzował się bogatą dekoracją zewnętrzną do której użyto cegły glazurowanej. W 1907 r. budynek został rozbudowany w kierunku południowym o cztery sekwencje okien, miało to związek z stacjonowaniem w Olsztynie potężnego garnizonu. Nowe skrzydło poczty było przeznaczone głównie do obsługi paczek nadsyłanych dla żołnierzy w nim służących.
Kolejna przebudowa miała miejsce w 1928 r. i mimo, że nawiązywała architektonicznie do starszych części obiektu to jednak nowe skrzydło znacznie odbiegało od stylu neogotyckiego. Ta część gmachu miała zająć się obsługą usług telekomunikacyjnych. Jeszcze przed wybuchem wojny dokonano pewnych przeróbek ale dotyczyło to głównie elewacji zewnętrznej, np. zdjęto zegar nad głównym wejściem i zastąpiono go godłem Republiki Weimarskiej. Ten piękny obiekt szczęśliwiej przetrwał II wojnę światową bez większych strat, i po nieznacznym remoncie nadal pełni swoją pierwotną funkcję.