Istniejąca w Bielsku gmina ewangelicka na wykupionym terenie na obrzeżach miasta w 1911r.założyła cmentarz mający zastąpić dotychczasowy „stary” na Bielskim Syjonie. Zaprojektował go Hans Mayr, niemiecki architekt-inżynier, uczeń wiedeńskiego artysty Ottona Wagnera. Nekropolia przetrwała do dziś w niewiele zmienionym stanie i stanowi aktualnie funkcjonujący cmentarz ewangelików.
Jej charakterystycznym elementem jest znajdujący się u wejścia kompleks architektoniczny w kształcie otoczonego krużgankami z grobowcami czworoboku i znajdującym się pośrodku kościołem cmentarnym . Spacerując cmentarnymi ścieżkami spotykamy nazwiska wielu bielskich znakomitości. Począwszy od „kultowego„ burmistrza miasta Karola Steffana seniora, poprzez śpiewaczkę operową Felicję Kaszowską Krotowską, twórcę i organizatora bielskiego muzeum Edwarda Schnacka, na wielu zasłużonych dla miasta fabrykantów tj. Moritz Bartelmuss, Gustaw Josephy senior, Georg Schwalbe, Leopold Vogt i Karol Zipser kończąc.
Znaleźli tutaj swoje miejsce spoczynku żołnierze I wojny światowej, którzy zmarli w szpitalach miasta. Ich śmierć upamiętniono wzniesionym w 1935r. przez ewangelicką mniejszość narodową pomnikiem.