Kożuchów, noszący do 1945 r. nazwę Freystadt in Nieder Schlesien, swoje początki ma w XIII w. To dawniej zamożne, warowne miasto do dziś zachowało nie tylko średniowieczny układ urbanistyczny, ale także zabytki sięgające wiekiem czasu lokacji. Na terenie Starówki, mimo zniszczeń będących skutkiem II wojny światowej oraz polityki powojennych polskich władz, przetrwało wiele dawnych budynków mieszkalnych będących przykładami trendów panujących w architekturze na przestrzeni wieków. Szczególnie cenne są kamienice renesansowe i barokowe.
Jedną z najciekawszych budowli Starego Miasta była kamienica nazywana Pod Świętymi Piotrem i Pawłem znajdująca się przy ulicy Klasztornej. Była, bo do dziś pozostała po niej tylko fasada frontowa. Reszta została rozebrana w latach 60. XX w. Piętrowy dom wzniesiony został w XVIII w. dla zamożnego mieszczanina. O jego statusie majątkowym świadczą zdobienia kamienicy, na które składają się m.in. dwie duże płaskorzeźby świętych Piotra i Pawła.
Jedyna w swoim rodzaju barokowa fasada została odnowiona w ostatnich latach staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kożuchowskiej przy finansowym wsparciu władz miasta oraz konserwatora zabytków. W trakcie remontu przywrócono dawną barwę elewacji oraz płaskorzeźbom, w których uzupełniono także ubytki.