Pod nazwą Redykajny kryją się dwie lokalizacje, pierwsza to niewielka wieś w pobliżu Olsztyna, druga to nowa dzielnica granicząca bezpośrednio z wspomnianą miejscowością. Wieś Redykajny położona jest nad jeziorem o tej samej nazwie. Pierwsze wzmianki o niej sięgają XIV w.; wymienia się ją wówczas jako Raynkaym czyli małą osadę Prusów, natomiast akt lokacyjny wystawiła kapituła warmińska w 1348 r. Polskie brzmienie tego miejsca czyli Redykajny po raz pierwszy pojawiło się w 1879 r., zresztą ze względu deklarowaną polskość zawsze określano Redykajny jako "wieś polska".
Odniesieniem do tego miana mogą trzy warmińskie kapliczki rozlokowane przy drodze wiodącej przez tę miejscowość w kierunku Olsztyna. Pierwsza,pochodząca z 1864 r. być może nie jest najlepszym przykładem. Znajduje się na terenie prywatnej posesji, niestety swoje piękne czasy ma już za sobą i obecnie otoczona zielenią niszczeje bez należytej opieki.
Na drugą kapliczkę natkniemy się w samym centrum wsi. Wybudowano ją w stylu neogotyckim. Jest dwupoziomowa, murowana z czerwonej cegły. W górnej części prześwit, w którym umieszczono krucyfiks, natomiast dolny poziom zawiera pełnołukowe nisze. Dwie z nich są z przeszklonymi drewnianymi drzwiczkami. Daszek zwieńczono czterema sterczynami. Kapliczka jest w dobrej kondycji, zadbana i z pewnością często odwiedzana.
Podążając dalej tą drogą aby odnaleźć ostatnią, spotkamy przydrożny metalowy krzyż stojący wśród zbóż na polu. Ciekawy widok i interesujący przykład kowalskiego rzemiosła. Tuż na granicy wsi Redykajny i osiedla, w lesie na małej polanie, znajduje się trzecia być może najładniejsza kapliczka. Prawdopodobnie pochodzi z 1886 r. o czym świadczy data umieszczona na chorągiewce, renowacja jednak trochę zatarła jej neogotycki styl. Kapliczka jest również dwupoziomowa z masywniejszą i rozbudowaną bazą a górna część to podobnie prześwit zawierający krucyfiks. Wokół niej postawiono niskie drewniane ogrodzenie wewnątrz którego posadzony kwiaty. Po odnowie kapliczka otrzymała dość niespotykaną barwę jak na tego typu obiekty, ale być może właśnie to oraz jej usytuowanie i otoczenie czyni to miejsce nader interesującym. Obok kapliczki znajduje się niewysoki krzyż, niestety nie ma na ten temat żadnych informacji.