Znaczna część Konstancina-Jeziornej została objęta nadzorem konserwatorskim już w latach 70-tych XX wieku. W następnych dziesięcioleciach rejestr zabytków uzupełniano o kolejne wpisy. Dziś chronionych obiektów w mieście jest kilkadziesiąt, ale niestety stan ten ulega ciągłym zmianom ze względu na pogłębiające się niszczenie wielu zabytków. Warto więc zobaczyć te, które stanowiły o klimacie dawnego uzdrowiska i letniska, zanim zostaną przebudowane lub znikną zupełnie.
Wraz z projektem przyszłego letniska w Konstancinie zlecono opracowanie planów sieci wodociągowej. Prac tych podjął się Edward Lilpop, warszawski architekt specjalizujący się m. in. w budowach sieci wodociągowo-kanalizacyjnych. Inwestycję finansowało Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Letniczych, a późniejszym właścicielem został Zarząd Osady i Uzdrowiska Konstancin.
W trakcie budowy sieci u zbiegu ulicy Sienkiewicza z ulicą Żeromskiego wzniesiono stację wodociągów wraz z wieżą ciśnień. Lilpop nadał obiektowi zbudowanemu z nietynkowanej cegły wygląd nawiązujący do dawnych zamków. Dziś wieża jest nieczynna, ale pozostaje przykładem dawnego budownictwa komunalnego oraz stanowi jedną z atrakcji uzdrowiska nad Jeziorką.