W 2010 r. roku minęło 70 lat od zbrodni dokonanej przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. Wiosną 1940 r. od strzału w tył głowy zginęło według szacunków 21 768 oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji Państwowej i innych służb państwa polskiego. Mordu dokonano w Katyniu, Charkowie, Twerze, Kijowie i Mińsku. Ofiarami byli głównie jeńcy z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz więźniowie przetrzymywani na Białorusi i Ukrainie.
Przez kilkadziesiąt lat komunistyczne władze Polski i ZSRR zakłamywały prawdę o wydarzeniach z 1940 r. Dopiero po upadku systemu możliwe stało się uczczenie pamięci ofiar tej zbrodni. Od kilku lat trwa sadzenie na terenie Polski tzw. Dębów Pamięci. Akcja prowadzona jest w ramach programu „Katyń – ocalić od zapomnienia”.
W 2010 r. na zrewitalizowanej ulicy Sienkiewicza, będącej jedną z głównych arterii Konstancina-Jeziornej, posadzono 11 dębów. Drzewa poświęcono zamordowanym oficerom i policjantom pochodzącym z tego terenu. Przy dębach położono duży granitowy blok, na którym umieszczono okolicznościową tablicę z nazwiskami poległych. Uroczystość poświęcenia tego miejsca pamięci odbyła się 18 września 2010 r.