Nie jest może szczególnie wielki, ale bardzo, bardzo ciekawy. Urządzony i prowadzony z pasją przez grupkę zapaleńców z pobliskiego Czerwieńska może zainteresować turystę w każdym wieku. Obejmuje sześć obiektów – bojowych i obserwacyjnych – wkomponowanych w nadodrzański wał przeciwpowodziowy. (akapit)
Wszystkie schrony zostały zbudowane w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Wchodziły w skład niemieckiej Pozycji Środkowej Odry (Oderstellung). Cały system obejmował ponad 600 obiektów militarnych zbudowanych z żelazobetonu. Razem z MRU (http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/7827,kalawa-niezwykle-fortyfikacje.html) i Wałem Pomorskim (http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/963,miroslawiec-muzeum-walk-o-wal-pomorski.html) stanowić miał wschodnią linię obrony III Rzeszy. Chichot historii sprawił, że na początku 1945 r. starannie przygotowany system defensywny padł. Przełamano go na całej długości i to w dość krótkim czasie.
Skansen istnieje od 2009 r. W ciągu zaledwie kilku lat militaryści skupieni najpierw w Sekcji Przyjaciół Fortyfikacji a później w Stowarzyszeniu Motorowodno-Turystycznym „Odra Czerwieńsk” pieczołowicie odrestaurowali dwa obiekty. W biernym schronie obserwacyjnym z 1935 r. urządzono izbę wystawienniczą z ciągle rosnącą liczbą eksponatów. Szczególnie cenny jest zachowany w bardzo dobrym stanie telefon forteczny FS38. To jeden z sześciu egzemplarzy w Polsce i jedyny posiadający baterię.
Drugi z odrestaurowanych obiektów – bojowy, z 1937 r. – wyposażono m.in. w pochodzącą „z epoki” broń i filtrowentylator, którego działanie można własnoręcznie sprawdzić. Obydwa schrony udostępniane są do zwiedzania w każdy pierwszy weekend miesiąca od maja do października (pod opieką doskonałego przewodnika). W soboty od 14.00 do 18.00, a w niedziele od 11.00 do 16.00. Pozostałe obiekty oraz wolnostojące wartownie na pojedynczego żołnierza, komory kablowe czy zasieki można penetrować samodzielnie, w niektórych należy jednak zachować szczególną ostrożność. Wskazane jest posiadanie latarek.
Możliwe jest także zwiedzanie poza podanymi wyżej terminami, po wcześniejszym umówieniu się drogą mailową (wocik69@wp.pl lub pochocki1@gazeta.pl).
Dodatkową atrakcją skansenu jest jego położenie blisko przeprawy promowej przez Odrę łączącej Czerwieńsk z Brodami.