Krzyż Wielkopolski, do 1945 r. noszący niemiecką nazwę Kreuz, jest stosunkowo młodym miastem. Prawa miejskie i herb nadano mu dopiero w 1936 r. Miejscowość była już wtedy rozwiniętym ośrodkiem, w którym główne znaczenie miało skrzyżowanie linii kolejowych z Berlina do Królewca oraz z Poznania do Szczecina. W powołania miasta Krzyż liczył ponad 5000 mieszkańców, w większości ewangelików. Jednakże w krzyskiej społeczności znajdowała się także znacznie mniej liczna grupa katolików.
Przed nowym podziałem Europy, który nastał po I wojnie światowej, katolicy z Krzyża przynależeli do parafii w Wieleniu. Kiedy Wieleń znalazł się w granicach Polski, wierni z Krzyża podjęli starania o utworzenie własnej parafii. Została ona utworzona na początku lat 20. XX w. Parafia w Krzyżu, która otrzymała wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa, mieściła się w tymczasowych kaplicach na terenie miasta. Ostatecznie pozyskano teren pod budowę kościoła przy dzisiejszej ulicy Poznańskiej. Inwestycja trwała w latach 1935-1936, a świątynię poświęcono w 1937 r.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa jest jednonawowym obiektem o dwóch identycznych wieżach nakrytych namiotowymi hełmami usytuowanymi po bokach kruchty. Wieże te powodują, że świątynia pozostaje do dziś najwyższym budynkiem w mieście.